Transmisja szeregowa.
Jest jednym z najbardziej popularnych standardów przesyłania danych cyfrowych na niewielkie odległości w sposób szeregowy. W tym typie transmisji dane są przekazywane w formie jednego ciągu bitów poprzez port szeregowy zwykle zaopatrzony w specjalny układ o nazwie UART, który tłumaczy ciągi bitów na bajty i na odwrót.
Komputery klasy PC mają zwykle kilka portów szeregowych – jeden lub dwa porty RS-232, dwa porty PS/2 i kilka portów USB. Komputery przenośne są także często wyposażone w port podczerwieni. Porty szeregowe w komputerze wykorzystuje się zwykle do podłączania “strumieniowych” urządzeń zewnętrznych takich jak myszki, klawiatury, modemy, urządzenia pomiarowe. Ze względu na prostszą synchronizację niż w przypadku portu równoległego, porty szeregowe mogą osiągać większe przepustowości. Transmisja szeregowa jest często błędnie utożsamiana z magistralą RS-232 ponieważ port COM początkowo był jedynym portem szeregowym wyprowadzonym na zewnątrz komputera PC.
Transmisja równoległa informacji polega na przesyłaniu danych jednocześnie ośmioma przewodami, z których każdy przenosi jeden bit informacji. W jednym czasie przesyłany jest więc jeden bajt informacji. Przeciwieństwem portu równoległego jest port szeregowy. W komputerach klasy PC do transmisji równoległej używa się kilku portów równoległych. Najbardziej znanym jest port o standardzie Centronics przesyłający jednocześnie 8 bitów, został on zaprojektowany do przesyłania danych do drukarek. Innymi portami równoległymi są SCSI i ATA. Transmisja równoległa jest uznawana za szybką transmisje informacji.